MedikalPlus Dergisi Özcan Kardeşler Röportajı - Özcan Kardeşler
İkitelli OSB. Atatürk Bulvarı Deposite İş Merkezi A1 Blok 4.Kat 425/C Başakşehir/İSTANBUL

MedikalPlus Dergisi Özcan Kardeşler Röportajı

MedikalPlus Dergisi Özcan Kardeşler Röportajı

DÜNYANIN EN BÜYÜK OKSİJEN ÜRETİM SİSTEMİNİ ÜRETEREK SEKTÖRDE BİR İLKE İMZA ATTIK

Özcan Kardeşler sağlık sektöründeki önderliğini emin adımlarla sürdürüyor. MedikalPlus Dergisi olarak fuar sayısına özel, firmayı daha yakından tanımak ve tanıtmak istedik.

Çetin Özcan tarafından temelleri atılan ve 1969 yılından bu yana Medikal alanda faaliyet gösteren Özcan Kardeşler; öncelikle laboratuvar cihazları ile yoğun bakım cihazları başta olmak üzere birçok alanda hizmet vermiş olup 2003 senesinde Özcan Kardeşler Tıp Cihazları Sanayi ve Ticaret Limited şirketi olarak, medikal oksijen üretim sisteminin üretimine ağırlık vermeye başladı. Özcan Kardeşler, 2013 yılının başlarına doğru da bu alanda tartışmasız bir lider olarak piyasada faaliyetlerini sürdürmektedir. Medikal oksijen üretim sistemi referansı ile dünyanın en fazla hastane referansına sahip üretici firma olma unvanını elinde tutan Özcan Kardeşler’i daha yakından tanımak ve hakkında daha fazla bilgi alabilmek adına firmanın yöneticileri; Akçay Özcan, Akın Özcan ve Ata Özcan’a sorularımızı yönelttik. İşte satırlarımıza yansıyanlar.

Özcan Kardeşler’i tanıyabilir miyiz; ürün gamınızda hangi ürünler var, sektörde ağırlıklı olarak hangi ürünlerle yer alıyorsunuz?

Özcan Kardeşler bir aile kuruluşu olup rahmetli aile büyüğümüz Çetin Özcan tarafından 1969 yılında kurulmuştur. İkinci ve üçüncü kuşak aile bireylerimizin de şirket bünyesinde çalışmaya katılmasıyla birlikte günümüze kadar medikal sektörde istikrarlı bir şekilde yer almayı başarmıştır.

İlk yıllarda medikal alanda ithalat ile başlayan ticaretimiz, 2003 yılında medikal oksijen ve azot jeneratörünün üretimine başlayıp sonrasında da bu alanda seri üretime geçilmiştir.

Firmamız %100 Türk sermayelidir. Ürünlerimizin tamamı Türk tasarımı ve Türk malı olup patentlidir.

Firmamızın 35 ülkeye ihracatı mevcuttur. 365 adet Medikal oksijen üretim sistemi referansı ile dünyanın en fazla hastane referansına sahip üretici firma durumundayız.

2017 yılında, 20 ülkenin katılımı ile Dubai’de gerçekleştirilen “World Oxygen Convening” Dünya Oksijen Kongresi’ne ülkemiz adına konuşmacı olarak davet edilmemiz sektördeki deneyimimizi bir kez daha ispatlamıştır.

Sizi sektörde diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir, firma olarak farkınızı nasıl ifade edersiniz?

Medikal Oksijen ve Azot jeneratörü imalatındaki AR-GE çalışmalarımızda TÜBİTAK ve KOSGEB’den aldığımız ödül ve destekler ile kalite standartlarımızı yükselterek sektördeki güvenilirliğimizi daha da artırdık. Dünyanın en büyük oksijen üretim sistemini üreterek  (saatte 140 m3 medikal oksijen üretimi) sektörde bir ilke imza attık.

Ürünlerimiz dünyada en düşük düzeyde elektrik harcayarak, saf ortam havasından en fazla medikal oksijen gazı üretimi sağlamaktadır. Satışlarımızda müşterilerimiz tarafından tercih edilmemizin en büyük nedeni teknik ve kalite üstünlüğümüzün yanı sıra, dünyada medikal oksijen üretim alanında yüksek donanımlı, yurt içi/ yurt dışından kolaylıkla ulaşılabilir, çözüm odaklı teknik servis ağına sahip tek firma olmamız.

Yurtdışı satışlarınız, kurulum yaptığınız ülkeler ve ihracat hacmi konusunda nasıl bir noktadasınız?

ABD, Yunanistan, Romanya dahil 35 ülkeye ihracatımız mevcut. Firmamız 2017 yılında dünyanın en büyük medikal oksijen gazı üretim ve tüp dolum tesisi ihalesini kazanmış olup sistemlerimiz şu anda aktif olarak çalışmaktadır. İlgili proje sonucunda Uganda devletinin bütün hastanelerinde Türk malı medikal oksijen üretim sistemlerimiz kullanılmaktadır.

Aynı zamanda firmamız IHH, Maltezer, USAID, QuatarFoundatıon, Clinton Afrika organizasyonlarının çözüm ortağıdır.

Dünya Medikal Oksijen temini konusunda önemli bir yeri olan Bill & Melinda Gates Foundation kuruluşunun da firmamızla dünyada ortak çalışmaları mevcuttur.

Henüz Paylaşılanlar
Cevap Bırakın

Your email address will not be published.Required fields are marked *